PVE Recitations - Grades 8 to 12

Paarl Valley Eisteddfod: ENGLISH RECITATION – GRADE 8 & 9

Monday, 29 July 2019

Venue: SCHOOL OF ARTS, at Frank Pietersen Music Centre

 

SESSION 1 – Gr 8 (Class: Recitation (R8))

13:00 – 14:00

 

No.

 

Class

 

Name and Surname

 

School

 

1 

R8

Shalom Machingura

New Orleans Secondary School

2 

R8

Alfonso Van der Merwe

New Orleans Secondary School

3 

R8

Lee- Yonce Thomas

New Orleans Secondary School

4 

R8

Dante Titus

Wellington Preparatory School and College

5 

R8

Lisakhanya Julayi

Wellington Preparatory School and College

6 

R8

Zara Whitebooi

Wellington Preparatory School and College

7 

R8

Aschroweetah Shah

Simond Privaatskool

8 

R8

Georgia O'Hare

Simond Privaatskool

9 

R8

Leanne Skippers

Hoërskool Kylemore

10 

R8

Kadin Le Cordeur

Hugenote Hoërskool

11 

R8

Chloë Davids

Hugenote Hoërskool

12 

R8

Joanie Taljaard

Break a leg Dramaklub

13 

R8

Abigail Ramsden

Break a leg Dramaklub

14 

R8

Talia Burger

La Rochelle GHS

15 

R8

Leisha Daniels

La Rochelle GHS

16 

R8

Erin Hartland

Hoërskool Paarl Gimnasium

17 

 

WITHDRAWN

 

18 

R8

Julia Steenkamp

Hoërskool Paarl Gimnasium

19 

R8

Jandré Koekemoer

Hoër Jongenskool Paarl

20 

R8

Bernard Leicher

Hoër Jongenskool Paarl

 

Feedback & Awards

 

 

SESSION 2 – Gr 9 (Class: R9 (Recitation 9))

14:00 – 15:05

 

No.

 

Class

 

Name and Surname

 

 School

 

 

21 

R9

Talitha Counter

Paarl School

22 

R9

Tori Pietersen

New Orleans Secondary School

23 

R9

Salmaa Mohammed

New Orleans Secondary School

24 

R9

Shenaze Clayton

New Orleans Secondary School

25 

R9

Inge van der Westhuizen

Annatjie van der Westhuizen

26 

R9

Elan Seba

Wellington Preparatory School and College

27 

R9

Jared Erasmus

Simond Privaatskool

28 

R9

Alutha Maqwara

Hoërskool Kylemore

29 

R9

Nicayla Abrahams

Hoërskool Kylemore

30 

R9

Thaine James

Hoërskool Kylemore

31 

R9

Shamika Strauss

Hugenote Hoërskool

32 

R9

Rizaan Anders

Hugenote Hoërskool

33 

R9

Chanell Smith

Hugenote Hoërskool

34 

R9

Rethabile Makoso

Charleston Hill Sekondêr

35 

R9

Zikhona Nkohla

Charleston Hill Sekondêr

36 

R9

Anastacia Buys

Charleston Hill Sekondêr

37 

R9

Nicole Du Preez

Break a leg Dramaklub

38 

R9

Daniell Lemmer

La Rochelle GHS

39 

R9

Emily Mills

La Rochelle GHS

40 

R9

Isabella Colatruglio

La Rochelle GHS

41 

R9

Nine Pedro

Hoërskool Paarl Gimnasium

42 

 

WITHDRAWN

 

43 

R9

Justin de Villiers

Hoër Jongenskool Paarl

44 

R9

Charl Keet

Hoër Jongenskool Paarl

 

Feedback & Awards

 


SESSION 3 – Gr 8 + 9 Mixed (D8, D9, M8, M9)

15:10 – 16:30

 

No.

 

Class

 

 

Name and Surname

 

 School

 

45 

D8

Herman Minnaar

 

46 

D9

Nina Goodwin & Deena Foulkes

La Rochelle GHS

47 

D9

 

La Rochelle GHS

48 

M8

Iris Saunders

La Rochelle GHS

49 

M8

Jandré Koekemoer

Hoër Jongenskool Paarl

50 

M8

Bernard Leicher

Hoër Jongenskool Paarl

51 

M8

Duncan Griffiths

Hoër Jongenskool Paarl

52 

M9

Eugenia Skippers

New Orleans Secondary School

53 

M9

Amy-Leigh Cuttings

New Orleans Secondary School

54 

M9

Nine Pedro

Hoërskool Paarl Gimnasium

55 

M9

Justin de Villiers

Hoër Jongenskool Paarl

56 

M9

Inge van der Westhuizen

Annatjie van der Westhuizen

57 

P8

Tiger Jack Sermon

Break a leg Dramaklub

58 

 

WITHDRAWN

 

59 

P8

Rizia Seria

La Rochelle GHS

60 

P8

Mia Blaauw

La Rochelle GHS

61 

P9

Inge van der Westhuizen

Annatjie van der Westhuizen

62 

 

WITHDRAWN

 

63 

P9

Nicole Du Preez

Break a leg Dramaklub

64 

P9

Isabella Colatruglio

La Rochelle GHS

65 

P9

Nina Janse van Rensberg

Hoërskool Swartland

 

Feedback & Awards


Paarl Valley Eisteddfod: ENGLISH RECITATION – GRADE 10 – 12

Tuesday, 30 July 2019

Venue: SCHOOL OF ARTS, at Frank Pietersen Music Centre

 

SESSION 1 – Gr 10, 11, 12

13:00 – 14:20

 

No.

 

Class

 

Name and Surname

 

School

 

 

1 

R10

Liam Canham

New Orleans Secondary School

2 

R10

Ndumiso Manyxaboo

New Orleans Secondary School

3 

R10

Syrie Green

New Orleans Secondary School

4 

R10

Athini Shumi

Charleston Hill Sekonder

5 

R10

Phelozaki Sinkin

Charleston Hill Sekonder

6 

R10

Sethu Sipayideli

Charleston Hill Sekonder

7 

R10

Lia-Lin Brooks

Hoërskool Kylemore

8 

R10

Jana Retief

Hugenote Hoërskool

9 

R10

Lucean Thevan

Hugenote Hoërskool

10 

R10

Kendall Le Cordeur

Hugenote Hoërskool

11 

R10

Lucean Thevan

Hugenote Hoërskool

12 

R10

Adrienne Jafta

La Rochelle GHS

13 

R10

Jordan Anderson

La Rochelle GHS

14 

R11

Zebulan Kochk

Charleston Hill Sekonder

15 

R11

Caitlin Gilmore

La Rochelle GHS

16 

R11

Layla Van Sitters

La Rochelle GHS

17 

R11

Tyler Daniels

New Orleans Secondary School

18 

R11

Caitlin Lackay

New Orleans Secondary School

19 

R11

Christie- Anne Dinthe

New Orleans Secondary School

20 

R11

Almer Manuel

Tulbagh  High School

21 

R11

Nichael August

Hoërskool Kylemore

22 

R11

Liza Theron

La Rochelle GHS

23 

R11

Sharne Rossouw

Hoërskool Paarl Gimnasium

24 

R12

Riyaad Ahmed

New Orleans Secondary School

25 

R12

Lisa April

New Orleans Secondary School

26 

R12

Eranchia White

New Orleans Secondary School

27 

R12

Corné Brand

Tulbagh  High School

28 

R12

Riché Koopman

Tulbagh  High School

29 

R12

Paxton Jordaan

Tulbagh  High School

30 

R12

Armand Barnard

Hoër Jongenskool Paarl

31 

R12

Bayanda Kula

Hoër Jongenskool Paarl

Feedback & Awards

 

SESSION 2 – Gr 10, 11, 12

14:30 – 15:30

 

No.

 

Class

 

Name and Surname

 

School

 

32 

D10

Tamlyn Wilson & Chante Jafta

New Orleans Secondary School

33 

 

WITHDRAWN

 

34 

D10

Mihlali Mgayi & Liam Adams

Hoërskool Kylemore

35 

D10

Grayleen Asia & Lia-Lin Brooks

Hoërskool Kylemore

36 

D11

Ayesha Allie & Jaydin Grill

New Orleans Secondary School

37 

D11

Glinecia September & Gaylin Johnson

New Orleans Secondary School

38 

D12

William Sezoe & Eranchia White

New Orleans Secondary School

39 

D12

Veda October & Bearthu Jantjies

New Orleans Secondary School

40 

D12

Armand Barnard & Kuhle Mtandeki

Hoër Jongenskool Paarl

41 

D12

Caelum Petersen & Nicole Jacobs

Hugenote Hoërskool

 

Feedback & Awards

 

 

SESSION 3 – Gr 10, 11, 12

15:30 – 17:00

 

No.

 

Class

 

Name and Surname

 

School

 

 

42 

M10

Amy Du Plessis

Hoërskool Kylemore

43 

M10

Kayla Portwig

La Rochelle GHS

44 

M10

Emma Pelham

La Rochelle GHS

45 

M10

Chane Calitz

La Rochelle GHS

46 

M11

Shanice Nicholas

New Orleans Secondary School

47 

M11

Tylo Gemmel

New Orleans Secondary School

48 

M11

Lesedi Selai

New Orleans Secondary School

49 

M11

Alucci Moller

La Rochelle GHS

50 

M11

Sharfa du Plessis

La Rochelle GHS

51 

M11

Lyndi Koegelenberg

La Rochelle GHS

52 

M12

William Sezoe

New Orleans Secondary School

53 

M12

Lehani Skein

Hoërskool Paarl Gimnasium

54 

M12

Nicole Jacobs

Hugenote Hoërskool

55 

P10

Marchionette Koopman

DDS Performing Arts

56 

P10

Hayley Fredericks

DDS Performing Arts

57 

P10

Zamire Adonis

DDS Performing Arts

58 

P12

Riché Koopman

Tulbagh  High School

59 

P12

Paxton Jordaan

Tulbagh  High School

60 

V69

Mia Marrais

Hoërskool Swartland

61 

V69

Christel Marais

Hoërskool Swartland

 

Feedback & Awards