PVE Recitations

RECITATION

Grades R to 12. Scroll down for all Grades

28 July - Thursday

Recitation – Gr. R – 1

FPMC - HALL

27 July - Wednesday

Recitation – Gr. 2 - 3

FPMC - HALL

26 July - Tuesday

Recitation – Gr. 4 - 5

FPMC - HALL

25 July - Monday

Recitation – Gr. 6 - 7

FPMC - HALL

22 July - Friday

Recitation – Gr. 8 - 10

FPMC - HALL

21 July - Thursday

Recitation – Gr. 11 - 12

FPMC - HALL

JUNIOR CUP - Grade 4 - 7

CLASS

NAME

%

BEST JUNIOR POEM

Nina Cuyler

98

BEST JUNIOR PROSE

Nicolle J van Rensburg

94

BEST JUNIOR MONOLOGUE

Rinus Fleishmann

100

BEST JUNIOR DIALOGUE

Helen Armstrong

Chloe Carlse

91

BEST JUNIOR CHORAL VERSE

Paarlzicht Primary (Gr 7)

95

 

JUNIOR CUP WINNER 2011

Rhinus Fleishman

100

 

SENIOR CUP - Grade 8 - 12

CLASS

NAME

%

BEST SENIOR POEM

Phelisa Nikani

94

BEST SENIOR PROSE

Helene du Toit

91

BEST SENIOR MONOLOGUE

Helene du Toit

Mikyla Passerini

95

BEST SENIOR DIALOGUE

Alyssa Passerini

Jeanette Naudé

94

 

SENIOR CUP WINNER 2011

Mikyla Passerini

95

 


ENGLISH  RECITATION

THURSDAY  28 JULY 2011:  GRADE R – 1

 

            14:30                            

Grade R    1       Christene Levens                       Nederburg Pre-primêr

                2      Anique Arendse                                

                3      Charnay Seldon                                       

                4      Sadé Snyman                            Simond Privaatskool

                5      Caleb Paulse                              William Lloyd

Grade 1     6      Lemeul Andrews                               

                7      Storm Bock                                      

                8      Trinity Kleinschmidt                          

                9      Chloé Lawrence                                

                10     Michelle Britz                           Drakenstein

                                                               

            15:00

                11     Emma Kaufman                          Girls High

                12     Ané Geldenhuys                                

                13     Leigh van Zyl                                    

                14     Haley Laubscher                               

                15     Signe Pietersen                         Courtrai

                16     Jean-Pierre Hämmig                         

                17     Declan Joshua Smith                        

                18     Dineo Mbali                               Charleston Hill

                19     Lilitha Velem                                    

                20    Igna Bheki                                       

 

            15:30

                21     Hannah Prozesky                       Voices

                22    Kayley West                                     

                23    Tammy-Ann Singh                     Amstelhof

                24    Kaylan Onverwacht                           

                25    Aiesha Olivier                                   

                26    Jethro Phillips                           Franschhoek

                27    Caylin Boonzaaier                              

                28    Estelle Kitshoff                        La Rochelle

                29    Mattaeo-Grace St Leger                   

                30    Nické Joostenberg                           

       

                16:00

                31     David Neethling                         Primêre Seunskool

                32    Morgun Möller                                  

                33    Hugo Engelbrecht                             

                34    Chrizane Kellerman                    Noord-Eind

                35    Chelsea Julius                                  

                36    Ruaan Hartzenberg                                  

                37    Cassidy Adriaanse                      Mary Help of Christians

                38    Joanie Lackay                                  

                39    Phillip Philander                                W A Joubert

                40    Chloë Williams                                  

                41     Ruan Wessels                                  

   42    Luke Simpson                            Courtrai (Grade 4)

ENGLISH  RECITATION

WEDNESDAY 27 JULY 2011:  GRADE 2 - 3

               

                14:30

Grade 2    1       Peter Esterhuïzen                      Drakenstein     

                2      Leighthon Bailey                         William Lloyd

                3      Lezario Andrews                              

                4      Afton Williams                                 

                5      Jordan Jacques Williams           Courtrai                                           

                6      Leah-Jessica Freeborough                

                7      Daniella Failé                                   

                8      Sunique Matthews                     Amstelhof

                9      Jayda de Kock                                  

                10     Shanté Damonse                               

               

                15:00

                11     Willem Swart                            Noord-Eind

                12     Rozelle Hartzenberg                         

                13     Simoné du Plessis                                     

                14     Matthew Birch                          Primêre Seunskool

                15     André Engelbrecht                           

                16     Ewan Arendse                                  

                17     Caelynn van Rooy                       La Rochelle

                18     Buhle Ningiza                                          

                19     Sibusiso Bangani                        Charleston Hill

                20    Zande Paliso                                     

               

                15:30

                21     Caltha Jacobs                           Girls High

                22    Yoko Maholwana                              

                23    Hannah Botha                                  

                24    Giovan van der Merwe                      

                25    Neena Bredeveldt                             

                25(a) Tyla Zwaan                                     

                26    Raydeano Fisher                        Mary Help of Christians

                27    Kwezi Tshali                                     

                28    Niki Theron                               W.A. Joubert

                29    Dian Basson                                      

 


16:00

                30    Zeta Appel                                SOA

                31     Steflynn Cloete                               

                32    Francesca Sullivan                       

                33    Carlricha de Villiers                   Klapmuts

                34    Tarryn Anderson                       Voices

                35    Kira Snyman                              Simond Privaatskool

                36    Tamson Alberts                         Franschhoek

                37    Charlotte Cebe                          Rijk Tulbagh

                37(a) Choral Verse                            Primêre Seunskool

                37(a) Leeham Meyer                         Mary Help of Christians

Grade 3    16:30

38    Tom McHugh                             Rijk Tulbagh

                39    Mateo Groenewald                            

                40    Jurie O’Connell                          B O & H Brand

                41     Will-Zhan Abrahams                  Tulbagh

                42    Ehren Swarts                                   

                        43    Nicole du Preez                         Voices

                44    Chloé Fisk                                        

                45    Lauren Benjamin                               

                46    Lisa Louw                                         

                47    Ayrin Lewis                               Franschhoek

                48    Curtley Opperman                             

                49    Chandré Goliath                                

                17:00

                50    Colin Wolhuter                          Drakenstein

51     Halle Havenga                                 

                52    Caithlin Abrahams                                           

                53    Nikola Müller                             Breakaleg 

                54    Angel Jacobs                            William Lloyd                   

                55    Kerishné Cornelissen                         

                56    Emihle Mkabile                                 

                57    Clayton R Jansen van Rensburg   Courtrai                           

                58    Joshua S W du Toit                                

                59    Kira Adams                                      

                17:30

                60    Zenande Titana                         Charleston Hill  Verhuis

                60    Gaylin Johnson                          Charleston Hill

                61    Thakerah Truskey                                   

                62    Phoebe Paulse                            Amstelhof

                63    Nazerine Tieras                                

                64    Jade Trueman                                  

                65    Layla van Sitters                       La Rochelle              

                66    Sharfa du Plessis                                     

                67    Auctavia Crotz                                 

                68    Ludwig Adams                           Mary Help of Christians    

                69    Sibabalwe Marwanqa                         

               

 

                18:00

                70    Alexandra During                      Girls High

                71     Liza Theron                                      

                72    Lillian Janse van Rensburg                 

                73    Scott Paterson                          Primêre Seunskool

                74    Luke Nogueira                                  

                75    Yasin Essop                                      

                76    Michelle Nel                              SOA

                77    Hana Sullivan                              

                78    Alucci Moller                               

                78(a)       Storm Smith                            

       

                18:30

 

                79    Sulandi de Kock                         Noord-Eind

                80    Tianca de Waal                                

                81     Jean-Pierre du Toit                          

                82    Shani Botha                              Gimnasium

                83    Benitha Pretorius                             

                84    Zoë Eksteen                                           

                85    Aidan van Vollenstee                  W A Joubert

                86    Lenchen van der Westhuizen             

                87    Corné Burger                                          


RECITATION  - Grades 4 to 12

16 July 2011

 Dear Colleagues

Underneath, the REVISED time schedule for PVE Recitation 2011 Grades 4 - 12, replacing the one mailed to you on 7 July. Please take note of the following changes:

1.    Thursday 21 July

Benitho Fortuin, Dane’ava Baron and Sumarie Manuel from Paulus Joubert Senior Secondary removed from time slot 15:00.  Nicola Bruns from La Rochelle Girls’ High moved up to number 8.

2.    Friday 22 July

Benitho Fortuin, Dane’ava Baron and Sumarie Manuel from Paulus Joubert Senior Secondary added to the 16:45 slot as number 13, 14 and 15.

3.    Monday 25 July

Jamie-lee Ephraim from Breakaleg Drama Club removed from time slot 15:30.  Logan Ebrahim from Breakaleg Drama Club moved up to number 7 and Octavia Jasson from Paarlzicht Primary moved up to number 8.

4.    Tuesday 26 July

Time slot 18:40 is an erroneous duplication of time slot 18:00, and is removed from the list.  Time slot 19:20 moves up to time slot 18:40 and time slot 20:00 moves up to time slot 19:20.

I apologize for any inconvenience resulting from these corrections. Please do not hesitate to contact me in case of any uncertainty.

With kind regards

CHANTAL FOURIE

Convenor: Recitation (Grades 4 - 12)

PAARL VALLEY EISTEDDFOD 2011

ENGLISH RECITATION

REVISED PERFORMANCE SCHEDULE

Updated on this web page on

18 July 2011

 

 

 

THURSDAY 21 JULY

GR 11-12

 

 

TIME

NR

NAME

SCHOOL

14:00

R11

1.

Mariska Morris

Paarl Gimnasium High

2.

Tashreeqah Benjamin

La Rochelle Girls’ High

 

3.

Christine Snyman

La Rochelle Girls’ High

4.

Francois Immelman

Paarl Boys’ High

5.

Mikyla Passerini

Hugenote High

6.

Marisha Flovers

Hugenote High

7.

Mia Engelbrecht

Hugenote High

8.

Ama Awuah

Franschhoek High

9.

Anathi Mutakata

Franschhoek High

10.

Sesethu-isipho Mbotshelwa

Franschhoek High

11.

Taryn-Leigh van Heerden

Franschhoek High

12.

Sergio Uithaler

Tulbagh High

 

15:00

R12

1.

Thobeka Nkabinde

Hugenote High

2.

Wilmi Claassen

Tulbagh High

 

3.

Minuette van Nieuwenhuyzen

Paarl Gimnasium High

4.

Garreth Bougaardt

Franschhoek High

5.

Jethro Davids

Franschhoek High

6.

Charnelle Fortuin

Franschhoek High

7.

Zandisile Masondo

Franschhoek High

8.

Nicola Bruns

La Rochelle Girls’ High

 

BREAK: 16h00-16h20

 

16:20

P11

P12

M11

M12

D11

D12

1.

Tashreeqah Benjamin

La Rochelle Girls’ High

2.

Nicola Bruns

La Rochelle Girls’ High

3.

Mikyla Passerini

Hugenote High School

4.

Mariska Morris

Paarl Gimnasium High School

5.

Dieuwke-Jean Linee

La Rochelle Girls’ High

6.

Christine Snyman

La Rochelle Girls’ High

7.

Tashreeqah Benjamin

La Rochelle Girls’ High

 

8.

Nicola Bruns

La Rochelle Girls’ High

 

9.

Annabe Marais

La Rochelle Girls’ High

 

10.

Minuette van Nieuwenhuyzen

Paarl Gimnasium High School

 

11.

Tashreeqah Benjamin

Dieuwke-Jean Linee

La Rochelle Girls’ High

 

FRIDAY 22 JULY

GR 8-10

 

 

TIME

NR

NAME

SCHOOL

14:00

R8

1.

Erin Fredericks

Paarl Girls’ High

2.

Demi Groenewald

Paarl Girls’ High

 

3.

Whania Kermis

Paarl Girls’ High

4.

Irmela Petzsch

Paarl Girls’ High

5.

Christine Venter

Paarl Girls’ High

6.

Kurtis Green

Paarl Boys’ High

7.

Deowne Moses

Paulus Joubert Senior Secondary

8.

Andrea Festus

Paulus Joubert Senior Secondary

9.

Chanté Hendricks

Paulus Joubert Senior Secondary

10.

Renier Pietersen

Charleston Hill Primary

11.

Leché Goliath

Charleston Hill Primary

12.

Ingrid Hartman

Hugenote High School

13.

Kaelo Brand

BO + H Brand (Private)

14.

Leeto Kgati

Franschhoek High School

15.

Racquel Norman

Franschhoek High School

 

15:20

R9

1.

Vlinder Scholtz

Paarl Girls’ High School

2.

Genieve Pote

Paarl Girls’ High School

 

3.

Robyn Perry

Paarl Girls’ High School

4.

JJ Huisamen

Paarl Boys’ High

5.

Hizel Riffel

Paarl Gimnasium High School

6.

Helene du Toit

La Rochelle Girls’ High

7.

Luise van der Walt

La Rochelle Girls’ High

8.

Zandisile Simakade

Franschhoek High School

9.

Andrea Theunissen

Franschhoek High School

10.

Davon Nontas

Breakaleg Drama Academy

11.

Liana Cronjé

Breakaleg Drama Academy

12.

Zama Nkabinde

Hugenote High School

13.

Ayavuya Msebenzi

Charleston Hill Primary

14.

Snovuyo Fanaphi

Charleston Hill Primary

 

BREAK: 16h30-16h45

 

16:45

R10

1.

Kirsty de Lange

Franschhoek High School

2.

Amanda Makaleni

Franschhoek High School

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Phelisa Nikani

Paarl Girls’ High School

4.

Emma Wiehman

Paarl Girls’ High School

5.

Erwin Smith

Hugenote High School

6.

Charne Carstens

Hugenote High School

7.

Lise-Mari Swart

Hugenote High School

8.

Zanie du Toit

Paarl Gimnasium High School

9.

Deretha Bester

Paarl Gimnasium High School

10.

Nadia Fourie

Paarl Gimnasium High School

11.

Robyn Hill

La Rochelle Girls’ High

12.

Jessica Reynolds

La Rochelle Girls’ High

 

13.

Benitho Fortuin

Paulus Joubert Senior Secondary

 

14.

Dane’ava Baron

Paulus Joubert Senior Secondary

 

15.

Sumarie Manuel

Paulus Joubert Senior Secondary

 

 

17:45

1.

Helene du Toit

La Rochelle Girls’ High

P9

2.

Luise van der Walt

La Rochelle Girls’ High

P10

3.

Emma Wiehman

Paarl Girls’ High School

 

4.

Erwin Smith

Hugenote High School

 

5.

Nadia Fourie

Paarl Gimnasium High School

 

6.

Anke du Plessis

La Rochelle Girls’ High

 

7.

Robyn Hill

La Rochelle Girls’ High

 

 

18:30

M9

D9

1.

Daniele Beley

Paarl Girls’ High School

2.

Lunique Weideman-Stassen

Paarl Girls’ High School

3.

Cleo van der Berg

Paarl Girls’ High School

 

4.

Hizel Riffel

Paarl Gimnasium High School

 

5.

Luise van der Walt

La Rochelle Girls’ High

 

6.

Helene du Toit

La Rochelle Girls’ High

 

7.

Anke Geldenhuys

Nicola Neethling

Paarl Girls’ High School

 

8.

Alyssa Passerini

Jeanette Naudé

Paarl Girls’ High School

 

9.

Vlinder Scholtz

Liani Joubert

Paarl Girls’ High School

 

 

BREAK: 19h20-19h30

 

 

19:30

M10

D10

1.

Emma Wiehman

Paarl Girls’ High School

2.

Anja Barnard

Breakaleg Drama Academy

3.

Suzanne Myburgh

Paarl Gimnasium High School

 

4.

Deretha Bester

Paarl Gimnasium High School

 

5.

Nadia Fourie

Paarl Gimnasium High School

 

6.

Anlezia Venter

La Rochelle Girls’ High

 

7.

Elmie Odendaal

La Rochelle Girls’ High

 

8.

Robyn Hill

La Rochelle Girls’ High

 

9.

Anke du Plessis

La Rochelle Girls’ High

 

10.

Jana Vosloo/Jessica Reynolds

La Rochelle Girls’ High

 

 

MONDAY 25 JULY

GR 6-7

 

 

TIME

NR

NAME

SCHOOL

14:00

R6

1.

Anesca Nöthling

Noord-Eind Primary

2.

Bianca de Klerk

Paarl Girls’ High

 

3.

Alecia Harmse

Paarl Gimnasium Primary School

4.

Evette Smith

Paarl Gimnasium Primary School

5.

Lisa Esterhuizen

Paarl Gimnasium Primary School

6.

Zikhona Grootboom

La Rochelle Girls’ Primary

7.

Josephine Bellmont

La Rochelle Girls’ Primary

8.

Jaydé de Wet

La Rochelle Girls’ Primary

9.

Milano de Freitas

Paarl Boys’ Primary

10.

Abu-Bakr Moerat

Paarl Boys’ Primary

11.

Theunis Briers

Paarl Boys’ Primary

12.

Marisha Nel

Voices

13.

Caitlynn Klate

Courtrai Primary

14.

Emma Louw

Courtrai Primary

15.

Jessica Louw

Courtrai Primary

 

 

14:40

R6

1.

Wayden Petersen

Drakenstein Primary

2.

Tiaan du Preez

Drakenstein Primary

 

3.

Jacques van Wyk

Drakenstein Primary

4.

Adéle Meyer

Rijk Tulbagh Private School

5.

Megan Hough

Rijk Tulbagh Private School

6.

Matthew Brokaar

Rijk Tulbagh Private School

7.

Sesethu Spanneberg

Charleston Hill Primary

8.

Amber Williams

Charleston Hill Primary

9.

Siyanda Mtelekiso

Charleston Hill Primary

10.

Mishka Lewis

William Lloyd Primary

11.

Cole Wessels

William Lloyd Primary

12.

Lavdi Petersen

William Lloyd Primary

13.

Tamzin West

William Lloyd Primary

14.

Nicholas Nceda

Klapmuts Primary

15.

Monique Mokhati

Klapmuts Primary

 

BREAK: 15h20-15h30

 

15:30

1.

Keanan Afrika

Amstelhof Primary

R6

2.

Zandrey Gertze

Amstelhof Primary

 

3.

Jaydi Cornelissen

Amstelhof Primary

4.

Melandrié Valentine

Simond Private School

5.

Sibulele Lindani

Franschhoek High School

6.

Abongile Mncedane

Franschhoek High School

7.

Logan Ebrahim

Breakaleg Drama Club

8.

Octavia Jasson

Paarlzicht Primary

9.

Anwill Andrews

Paarlzicht Primary

10.

Benjamin Craus

Huguenot Primary School

11.

Hlumisa Ntshamba

Huguenot Primary School

12.

Stacey Paulse

Huguenot Primary School

13.

Monique O’Connell

BO + H Brand (Private)

14.

Nicke Brand

BO + H Brand (Private)

 

 

16:10

1.

Logan van Wyk

Simondium Primary

R6

2.

Melvin Williams

Simondium Primary

 

3.

Rivaldo Swarts

Simondium Primary

4.

Bethan Botha

Tulbagh High School

5.

Elethu Dlelaphantsi

Mary Help Of Christians

6.

Lawren Smith

Mary Help Of Christians

7.

Thando Arries

Mary Help Of Christians

8.

Chané Agenbag

WA Joubert Primary School

9.

Alwina Smit

WA Joubert Primary School

10.

Tosca-Lee Tolken

WA Joubert Primary School

11.

Ed-Ruleen Kondowé

Vyeboom Christian Private School

 

 

TIME

NR

NAME

SCHOOL

16:50

R7

1.

Charl Schoeman

Tulbagh High School

2.

Dewald Demas

Tulbagh High School

 

3.

Zhodia Agulhas

Koue Bokkeveld Primary School

4.

Samantha Fourie

Drakenstein Primary

5.

Angelique Daniels

Drakenstein Primary

6.

Teneale Messina

Drakenstein Primary

7.

Brad Ephraim

Noord-Eind Primary

8.

Charlize Smit

Rijk Tulbagh Private School

9.

Elsche Rix

Rijk Tulbagh Private School

10.

Samira Cross

Paarl Girls’ High

11.

Tristene Joubert

Paarl Girls’ High

12.

Bronwen Atkins

Paarl Girls’ High

13.

Megan Aaron

Hannalie Muller

14.

Taneka Siegrühn

Hannalie Muller

15.

Megan Hanekom

Hannalie Muller

 

 

BREAK: 17h30-17h40

 

 

TIME

NR

NAME

SCHOOL

17:40

R7

1.

Caitlyn April

Nederburg Primary

2.

Racquel Malgas

Nederburg Primary

 

3.

Annique Heyns

Nederburg Primary

4.

Amber Swarts

Charleston Hill Primary

5.

Cameron du Plessis

Charleston Hill Primary

6.

Melody Samuels

Charleston Hill Primary

7.

Amy-Lee van Rooyen

Courtrai Primary

8.

Ethan Smith

Courtrai Primary

9.

Zanele Fani

Klapmuts Primary

10.

Carlene Kroutz

Klapmuts Primary

11.

Nolitha Zembe

Klapmuts Primary

12.

Chloe Carelse

Voices

13.

Helen Armstrong

Voices

14.

Darren Minnies

Paarl Boys’ Primary

15.

York Avery

Paarl Boys’ Primary

 

 

TIME

NR

NAME

SCHOOL

18:20

R7

1.

Clinteno Duikers

Amstelhof Primary

2.

Mische Dennis

Amstelhof Primary

 

3.

Michelle van Schalkwyk

Amstelhof Primary

4.

Retha Bester

Simond Private School

5.

Fairaz Allie

La Rochelle Girls’ Primary

6.

Amychia Kleinhans

La Rochelle Girls’ Primary

7.

Nicola October

La Rochelle Girls’ Primary

8.

Annamarie Hayes

Breakaleg Drama Club

9.

Elton Manyana

Breakaleg Drama Club

10.

Matteo Passerini

Breakaleg Drama Club

11.

Kelsey Fredericks

Huguenot Primary School

12.

Saxony Lishman

Huguenot Primary School

13.

Gabi Bezuidenhout

Huguenot Primary School

14.

Gairunesha Joseph

Simondium Primary

15.

Shamantia Botha

Simondium Primary

 

 

TIME

NR

NAME

SCHOOL

19:00

R7

P7

M7

D7

1.

Carla Herman

Paarl Gimnasium Primary School

2.

Rialene Nel

Paarl Gimnasium Primary School

3.

Gabrielle Willis

Paarl Gimnasium Primary School

4.

Tyrone Manual

Mary Help Of Christians

5.

Meghan Kroutz

Mary Help Of Christians

 

6.

Haldane Quimpo

Mary Help Of Christians

7.

Ruan van der Merwe

WA Joubert Primary School

8.

Annemie Geldenhuys

WA Joubert Primary School

9.

Olga Dreyer

WA Joubert Primary School

10.

Cassidy Caister

Paarl Girls’ High

11.

Savannah Borg

Voices

12.

Nicolle J van Rensburg

Voices

13.

Rinus Fleishmann

Breakaleg Drama Club

14.

Helen Armstrong

Chloe Carlse

School of Arts

15.

Nicolle J van Rensburg

Savannah Borg

School of Arts

 

TUESDAY 26 JULY

GR 4-5

 

 

14:00

R4

1.

Matthew Didloff

Paarl Boys’ Primary

2.

Thaabiet Hendricks

Paarl Boys’ Primary

 

3.

Kian Ontong

Paarl Boys’ Primary

4.

Carli Potgieter

Paarl Gimnasium Primary School

5.

Neena Bakkes

Paarl Gimnasium Primary School

6.

Robyn-Susie Luis

Paarl Gimnasium Primary School

7.

Marie-Louise Hämmig

Courtrai Primary

8.

Luke Simpson

Courtrai Primary Moved to 28 July at 16h00

9.

Mahube Masekoa

Courtrai Primary

10.

Oliver Borg

Voices

11.

Matthew Prozesky

Voices

12.

Kent Fobian

Voices

13.

Haley Snyman

Hannalie Muller

14.

Eden Okkers

Hannalie Muller

15.

Taylor Williams

Hannalie Muller

 

 

 

14:40

R4

1.

John-Matthew West

Drakenstein Primary

2.

Eon Solomons

Drakenstein Primary

 

3.

Kim Patton

Drakenstein Primary

4.

Simoné van der Westhuizen

Noord-Eind Primary

5.

Nola de Jongh

Noord-Eind Primary

6.

Emma Degn

Rijk Tulbagh Private School

7.

Dallas Wiehmann

Rijk Tulbagh Private School

8.

Cameron Clack

Rijk Tulbagh Private School

9.

Amie Grier

Paarl Girls’ High

10.

Nadine Hardisty

Paarl Girls’ High

11.

Lara Baudewig

Paarl Girls’ High

12.

Jade-Emily Power

Sarieta de Kock

13.

Carleigh-René Smit

Sarieta de Kock

14.

Liann Meyer

Sarieta de Kock

15.

Caelan Longmore

Breakaleg Drama Club

 

BREAK: 15h20-15h30

 

15:30

1.

Olwetu Tukela

Charleston Hill Primary

R4

2.

Inathi Zantsi

Charleston Hill Primary

 

3.

Amber Lackay

William Lloyd Primary

4.

Jay-dee Solomons

William Lloyd Primary

5.

Veda October

William Lloyd Primary

6.

Hope Martin

William Lloyd Primary

7.

Jeimick-Lynne Alexander

Klapmuts Primary

8.

Shanah Malan

Klapmuts Primary

9.

Florencia Michaels

Wellington Primary

10.

Shaun Julius

Amstelhof Primary

11.

Kayla Jacobs

Amstelhof Primary

12.

Audrey Witbooi

Amstelhof Primary

13.

Jenna Laing

Simond Private School

14.

Jenna Post

Simond Private School

15.

Corné Brand

Tulbagh High School

 

 

 

16:10

1.

Iman Badroodien

La Rochelle Girls’ Primary

R4

2.

Britney Taute

La Rochelle Girls’ Primary

 

3.

Jesse Lewis

La Rochelle Girls’ Primary

4.

Sibusiso Ramuhala

Franschhoek High School

5.

Mihle Hlaleni

Mary Help Of Christians

6.

Onke Fundakubi

Mary Help Of Christians

7.

Matthew Brown

Mary Help Of Christians

8.

Carla Joubert

WA Joubert Primary School

9.

Paul Fransman

WA Joubert Primary School

10.

Ané de Kock

WA Joubert Primary School

11.

Julia Andrews

Simondium Primary

12.

Lutchmee Williams

Simondium Primary

13.

Jenny Vrolik

Simondium Primary

 

 

 

TIME

NR

SCHOOL

16:50

CV4-7

1.

William Lloyd Primary

2.

Paarl Boys’ Primary (Gr 7)

 

3.

Nieuwe Drift Primary (Gr 7)

4.

Paarlzicht Primary (Gr 7)

 

 

 

17:20

1.

Kelly Carlse

Drakenstein Primary

R5

2.

CJ Esterhuizen

Drakenstein Primary

 

3.

Sabine Mössner

School of Arts

4.

Michelle van Eyssen

Noord-Eind Primary

5.

Jessica McHugh

Rijk Tulbagh Private School

6.

Tessa Degn

Rijk Tulbagh Private School

7.

Xander Willson

Rijk Tulbagh Private School

8.

Joanrae Pienaar

Paarl Girls’ High

9.

Anelia Kleynhans

Paarl Girls’ High

10.

Sara Raal

Paarl Girls’ High

11.

Eldoné Potgieter

Paarl Girls’ High

12.

Lona Nkewu

Paarl Girls’ High

13.

Jolene  Pontac

Sarieta de Kock

14.

JC Loedolff

Sarieta de Kock

15.

Teague Power

Sarieta de Kock

18:00

1.

Anele Gebuza

Franschhoek High School

R5

2.

Lasce van den Bergh

Franschhoek High School

 

3.

Sibusiso Mpongo

Franschhoek High School

4.

Alechandra dos Santos

Breakaleg Drama Club

5.

Hesmarie Botha

Breakaleg Drama Club

6.

Nina Cuyler

Breakaleg Drama Club

7.

Juan Claasen

Paarlzicht Primary

8.

Raquell Wildschutt

Paarlzicht Primary

9.

Jean-Paul Eksteen

Paarl Gimnasium Primary School

10.

Lemiche Cupido

Tulbagh High School

11.

Caynon Christians

Tulbagh High School

12.

Jordan-Reid Jordaan

Tulbagh High School

13.

Sumeshni Titus

Mary Help Of Christians

14.

Zoey Gabriels

Mary Help Of Christians

15.

Zukhanye Mpulanyana

Mary Help Of Christians

16.

Jamie-lee Ephraim

Breakaleg Drama Club

 

18:40

1.

Ebrahim Mookadam

Courtrai Primary

R5

2.

Jessica Jackson

Courtrai Primary

 

3.

Lara-Ann van Rooyen

Courtrai Primary

4.

Denise Gabie

Klapmuts Primary

5.

Amber Alexander

Klapmuts Primary

6.

Christiaan Johnson

Klapmuts Primary

7.

Courtelynn Smith

Wellington Primary

8.

Amke Grootboom

Wellington Primary

9.

Geneveve van der Merwe

Wellington Primary

10.

Kirshni Kulsen

Voices

11.

Jessica Jackson

Voices

12.

Kaela Krombeen

Voices

13.

Lindsay Swarts

Amstelhof Primary

14.

Bevan Snyders

Amstelhof Primary

15.

Tarryn Mouries

Amstelhof Primary

 

19:20

1.

Iviwe Thembani

Charleston Hill Primary

R5

2.

Asakhe Mbomvu

Charleston Hill Primary

 

3.

Chloë Solomons

William Lloyd Primary

4.

Logan Martin

William Lloyd Primary

5.

Gavin Post

Simond Private School

6.

Melissa Sampson

La Rochelle Girls’ Primary

7.

Zini Gordon

La Rochelle Girls’ Primary

8.

Tyler-Vorne Arendse

La Rochelle Girls’ Primary

9.

Charles Hörnlein

Paarl Boys’ Primary

10.

Tyler Kemp

Paarl Boys’ Primary

11.

Chris Prinsloo

Paarl Boys’ Primary

12.

Rezé van der Merwe

Vyeboom Christian Private School

13.

Nicola Roux

Vyeboom Christian Private School

14.

Jana Pretorius

WA Joubert Primary School

15.

Christie Basson

WA Joubert Primary School

16.

Tamara Mans

WA Joubert Primary School

 

 

THURSDAY 21 JULY

GR 11-12

 

16:20

P11

P12

M11

M12

D11

D12

1.

Tashreeqah Benjamin

Prose

2.

Nicola Bruns

Prose

3.

Mikyla Passerini

Monologue

4.

Mariska Morris

Monologue

5.

Dieuwke-Jean Linee

Monologue

6.

Christine Snyman

Monologue

7.

Tashreeqah Benjamin

Monologue

 

8.

Nicola Bruns

Monologue

 

9.

Annabe Marais

Monologue

 

10.

Minuette van Nieuwenhuyzen

Monologue

 

11.

Tashreeqah Benjamin

Dieuwke-Jean Linee

Dialogue

 

FRIDAY 22 JULY

GR 8-10

 

17:45

1.

Helene du Toit

Prose

P9

2.

Luise van der Walt

Prose

P10

3.

Emma Wiehman

Prose

 

4.

Erwin Smith

Prose

 

5.

Nadia Fourie

Prose

 

6.

Anke du Plessis

Prose

 

7.

Robyn Hill

Prose

 

 

18:30

M9

D9

1.

Daniele Beley

Monologue

2.

Lunique Weideman-Stassen

Monologue

3.

Cleo van der Berg

Monologue

 

4.

Hizel Riffel

Monologue

 

5.

Luise van der Walt

Monologue

 

6.

Helene du Toit

Monologue

 

7.

Anke Geldenhuys

Nicola Neethling

Dialogue

 

8.

Alyssa Passerini

Jeanette Naudé

Dialogue

 

9.

Vlinder Scholtz

Liani Joubert

Dialogue

 

19:30

M10

D10

1.

Emma Wiehman

Monologue

2.

Anja Barnard

Monologue

3.

Suzanne Myburgh

Monologue

 

4.

Deretha Bester

Monologue

 

5.

Nadia Fourie

Monologue

 

6.

Anlezia Venter

Monologue

 

7.

Elmie Odendaal

Monologue

 

8.

Robyn Hill

Monologue

 

9.

Anke du Plessis

Monologue

 

10.

Jana Vosloo

Jessica Reynolds

Dialogue

  

MONDAY 25 JULY

GR 6-7

 

TIME

NR

NAME

SCHOOL

19:00

R7

P7

M7

D7

1.

Carla Herman

Poetry

2.

Rialene Nel

Poetry

3.

Gabrielle Willis

Poetry

4.

Tyrone Manual

Poetry

5.

Meghan Kroutz

Poetry

 

6.

Haldane Quimpo

Poetry

7.

Ruan van der Merwe

Poetry

8.

Annemie Geldenhuys

Poetry

9.

Olga Dreyer

Poetry

10.

Cassidy Caister

Prose

11.

Savannah Borg

Prose

12.

Nicolle J van Rensburg

Prose

13.

Rinus Fleishmann

Monologue

14.

Helen Armstrong

Chloe Carlse

Dialogue

15.

Nicolle J van Rensburg

Savannah Borg

Dialogue